We condemn the war and support Ukraine in its struggle for democratic values.
We also encourage you to join the #StandWithUkraine movement by making a donation at this link
 
 

Management Accounting

Essay specific features

 

Issue:

Business

 

Written by:

Donna W

 

Date added:

December 20, 2012

 

Level:

University

 

Grade:

A

 

No of pages / words:

2 / 355

 

Was viewed:

3751 times

 

Rating of current essay:

 
Essay content:

Therefore the cost for the rent will not vary from month to month. In this assignment we are running a restaurant that serves hamburgers. As I described earlier the meat is the variable costs and the building rent is the fixed cost. In the below chart I have calculated the annual cost and the cost per unit if our restaurant was to sell 1000, 6000, and 8000 units: 1000 units sold Annual Cost Cost per unit 6000 Units Sold Annual Cost Cost per unit 8000 Units Sold Annual Cost Cost per unit Raw Materials $650...
displayed 300 characters

Custom written essay

All essays are written from scratch by professional writers according to your instructions and delivered to your email on time. Prices start from $11.99/page

Order custom paper

Full essays database

You get access to all the essays and can view as many of them as you like for as little as $28.95/month

Buy database access

Order custom writing paper now!

  • Your research paper is written
    by certified writers
  • Your requirements and targets are
    always met
  • You are able to control the progress
    of your writing assignment
  • You get a chance to become an
    excellent student!

Get a price guote

 
 

In the below chart I have calculated the annual cost and the cost per unit if our restaurant was to sell 1000, 6000, and 8000 units: 1000 units sold Annual Cost Cost per unit 6000 Units Sold Annual Cost Cost per unit 8000 Units Sold Annual Cost Cost per unit Raw Materials $650.00 $0.65 Raw Materials $3,900...
displayed 300 characters

General issues of this essay:

Related essays: